معرفی واحد متوسطه دوره اول

معرفی واحد متوسطه دوره اول

در دنیای توسعه مدار امروزی که در آن به سر می بریم، شاخصه هایی چون اطلاع رسانی و گسترش اطلاعات و ارتباطات و نیز مؤلفه هایی چون مشتری گرایی به ویژه در سازمان های خدماتی و آموزشی، جایگاهی ویژه و ارجمند دارند. توجه به این نکته اساسی، در کنار توجه به تعهداتی که پذیرش سیستم مدیریت کیفیت و استاندارد ISO 9001 برای رهیار ایجاد می کند، ما را ملزم می سازد که گزارش های مفید و گویایی از فعالیت ها و برنامه هایمان در واحد متوسطه دوره اول را برای مخاطبان و دریافت کنندگان خدماتمان تولید و ارائه کنیم.

هدف از ارائه این مطلب ارائه تصویری روشن و شفاف از وضعیت موجود در واحد متوسطه دوره اول می باشد که می تواند برای هر دانش آموز، ولی دانش آموز و یا مراجعه کننده ای که علایق یا منافعی در ارتباط با رهیار و خدمات رهیار برای خویش متصور است، مرجع و مأخذی دست اول در زمینه کسب اطلاعات به شمار رود.

مجتمع آموزشی رهیار، به عنوان یک مجتمع آموزشی غیر دولتی پسرانه، با دیدی نیکوکارانه، عام المنفعه و کارآفرینانه، توسط مرحوم حاج اکبر‌نظری تاسیس و در سال ۱۳۸۰ به طور رسمی راه اندازی شد.

این مجتمع آموزشی با داشتن حدود ۵۰۰۰ متر مربع مساحت و بیش از ۱۰۵۰۰ متر مربع زیربنا، علاوه بر آنکه دارای پنج دوره آموزشی فعال  (از پیش دبستانی تا پیش دانشگاهی) می باشد، به منظور دستیابیِ مطمئن تر و اثر بخش تر به اهداف و ماموریت های خود، از وجود بخش های خدمات رسانیِ متمرکز و مستقلی سود می برد. از مجموع حدود۵۰۰۰ مترمربع زمین و ۱۰۵۰۰ مترمربع بنا در کل مجتمع آموزشی رهیار، واحد متوسطه دوره اول رهیار ۱۶۰۰ مترمربع زمین و ۲۴۰۰ مترمربع زیر بنا را به خود اختصاص داده است، از این فضا حدود ۵۰۰ مترمربعِ آن به فضای کلاسی (۸ کلاس درس)، حدود ۳۴۰ مترمربعِ آن به فضای فعالیت‌های تکمیلیِ فرهنگی یا آموزشی (فوق برنامه، کتابخانه و ...) و حدود ۹۰۰ مترمربعِ آن به فضاهای باز و نیمه باز (حیاط و پیلوت ها) و مابقی به راهروها، راه‌پله‌ها و...  اختصاص یافته است.

مجتمع رهیار با توجه به برنامه استراتژیک خود برنامه ریزی جهت پیوستن به مدارس کیفی را در دستور کار خود قرار داده است.

از این رو دیدگاه روانشناسی مثبت گرا را مبنای عملکرد خود در ارتباط با دانش آموزان، اولیاء و همکاران برگزیده است.

معیارهای مورد نیاز برای دستیابی به مدرسه کیفی چیست؟ 

۱- در مدرسه ما روابط بر اساس اعتماد و احترام است و تمام مشکلات انضباطی (نه اتفاقات و حوادث) از مجموعه حذف می شود. 

۲- در این مدرسه فقط بر «شایستگی یادگیری کلی» تکیه می شود و هر نوع ارزیابی که از حد شایستگی دانش آموز پایین تر بوده باشد و امروزه با نمره ی B مشخص شود، از سیستم حذف می شود. «تأدیب یا آموزش اجباری» از بین می رود و آموزش و پرورش به معنای دقیق خود جایگزین آن می شود. 

۳- همه ی دانش آموزان هر ساله چندین کار کیفی منحصر به فرد انجام می دهند که نشانگر حد اعلای توانمندی آن هاست. این کارها غالباً از چنان کیفیتی برخوردار است که نمره ی A یا حتی بیش تر از آن یعنی A+ را به خود اختصاص می دهند

۴- به دانش آموزان و کارکنان آموزش داده می شود در زندگی شخصی و در مدرسه آموزه های روانشناسی مثبت گرا را به کار گیرند. از خانواده ها نیز دعوت می شود که در گروه های آموزشی شرکت کنند.

۵- دانش آموزان در تست های مهارت سنجی و آزمون های ورودی دانشگاه ها بهتر عمل می کنند. مدرسه بر اهمیت این آزمون ها نیز تأکید دارد.

۶- کارکنان، دانش آموزان، والدین و مدیران، مدرسه را محیطی پرنشاط می دانند.

با همین رویکرد برنامه ها و فعالیت های زیر در واحد متوسطه دوره اول برگزار می گردد:

تهیه، تدوین و ارائه تقویم و برنامه زمانی فعالیت ها و برنامه های آموزشی- فرهنگی متوسطه دوره اول رهیار بهره گیری از سیستم مشاوره تحصیلی توسط معلم کلاس تهیه و تدوین طرح درس در تمامی دروس و در پایه های مختلف ارائه چهار دوره کارنامه فعالیت کلاسی مستمر و پایانی شرکت در آزمون‌های جامع هماهنگ با مدارس نمونه ارائه مجموعه تمرینات هدفدار و طبقه بندی شده توجه ویژه به دروس ریاضی و ادبیات برگزاری دوره‌ها و کارگاه های آموزشی و دانش‌افزایی، برای کادر آموزشی- اجرایی اجرای طرح هماهنگ تشویق و اهدای جوایزبرگزاری نمایشگاه های مختلف کتاب و محصولات آموزشی و فرهنگی برگزاری نمایشگاه جامع دستاوردهای عملی رهیار

ارائه ۱۴ ساعت درس های تکمیلی استفاده از سیستم هماهنگ برنامه ریزی درسی قرآن مجید برگزاری کلاس های آموزشیِ تکمیلی در زمینه روزنامه نگاری به صورت کارگاهی برگزاری کلاس های آموزشیِ تکمیلی در زمینه تکنولوژی آموزشی  

استاد مربوطه با توضیحاتی پیرامون تکنولوژی آموزشی در دنیا و ارائه مقدماتی در مورد این الگوی آموزشی با هدف ایجاد، پرورش و تثبیت انگیزه، دانش آموزان را به گروه های دو الی سه نفره تقسیم می نماید (روش گروه بندی و قوانین گروه، اصل پارتو و...)، سپس با توجه به الگوی تدریس آموزش پروژه محور روش فکر کردن (مهندسی مغز) و سپس ایده پردازی به دانش آموز آموزش داده می شود و درنهایت طی این روند دانش آموزان ایده های مختلفی را در زمینه های گوناگون ارائه می نمایند که با آموزش مدیریت انتخاب و روش SMART عناوین پروژه هایی را که تمایل به ساخت آن را دارند پیشنهاد می دهند و سپس در مرحله بعد آموزش های طراحی پروژه و مدیریت پروژه  انجام می گیرد به گونه ای که  دانش آموزان موظف به طراحی پروژه در فرمتهای مشخص خواهند شد و سپس با آموزش در زمینه علوم مهارتی (الکترونیک، مکانیک و کامپیوتر و...) شبیه سازی پروژه و درنهایت ساخت پروژه را آغاز می کنند و طی چندین جلسه پروژه ساخته می شود. البته در حین این ساخت آموزش های ویژه هر گروه بطور جداگانه توسط استاد مربوطه ارائه می گردد و سپس پروژه در نمایشگاهی خواهد گردید.

لازم به ذکر است فرآیند یادگیری در بخش پوسته آموزش قدم به قدم با تقویم اجرایی پروژه پیش می رود و نیز روند آموزش در بخش محتوای آموزش با توجه به طرح درس انجام می پذیرد.

سطح بندی دانش آموزان و برگزاری کلاس های آموزش تکمیلی زبان ترمیک انگلیسی، در قالب سه زنگ درسی در هفته در متن برنامه هفتگی برای کل دانش آموزان.  برگزاری جشنواره دانش آموزی کانون زبان رهیار دانش آموزان در طول دوران تحصیل در واحد متوسطه دوره اول رهیار، ۱۵ ترم درسی از این سیستم آموزشی را گذرانده و آمادگی شرکت در آزمــون ها و دریافت دو گواهینامه معتبر بین المللی در دانشگاه Cambridge یعنی KET و PET را کسب خواهند کرد.

برگزاری کارگاه چوب برای دانش آموزان هر سه پایه و برپایی نمایشگاه آثار هنری دانش آموزان.

دانش آموزانی که علاقمند به بازیگری و هنرهای نمایشی می باشند در این کلاس ثبت نام نموده و در ابتدای سال با تست بازیگری عده ای انتخاب می شوند و تحت نظر مربی فنی و حرفه ای تئاتر آموزش می بینند، که یک روز در هفته خارج از ساعت درسی برگزار می گردد. سال گذشته نمایش عروسکی در استان مقام دوم و در سال جاری در رشته های نمایشنامه خوانی و نقالی در سطح منطقه مقام برتر را کسب نموده و به مرحله استانی راه یافتند.

این مجمع با هدف تربیت قاریان قرآن و آموزش تجوید و تلاوت صحیح، یک روز در هفته خارج از ساعت درسی و تحت نظارت مستقیم دپارتمان قرآن مجتمع برگزار می شود. در اولین جلسه دانش آموزان علاقمند که ثبت نام نموده اند، تعیین سطح شده و سپس با ایشان در سطح ها و گروه های مختلف کار می شود.

هر هفته یک ساعت در ساعات درسی به عنوان روزنامه نگاری تشکیل شده و سبک ها و روش های نگارش، گزارش نویسی، تهیه گزارش و غیره تدریس می گردد.  کلاس تحریریه هفته ای یک جلسه خارج از ساعت درسی به تولید نشریه ی ۳۱ روز با سابقه ۱۰ ساله می پردازد و دانش آموزان علاقمند در این کلاس (داوطلبانه) ثبت نام نموده و به عنوان روزنامه نگار تربیت می شوند.  انتشار نشریه دانش آموزی ۳۱ روز، که در قالب پروژه روزنامه نگاری دانش آموزی رهیار، تمامی اعضای هیأت تحریریه و عوامل دست اندرکار آن, از میان دانش آموزان پایه های مختلف انتخاب شده و به صورتی نیمه حرفه ای، زیر نظر یکی از روزنامه نگاران موفق مشغول به فعالیت تیمی و انتشار این نشریه می باشند، و تمامی مراحل تهیه مطالب، عکاسی، گزارشگری، تایپ، صفحه‌بندی و توزیع توسط همین تیم دانش آموزی صورت می گیرد.

برگزاری زنگ های ورزش در سالن چندمنظوره رهیار  مسابقات ورزشی با عنوان مسابقات سه گانه در قالب فوتبال، بسکتبال، طناب کشی، فوتبال دستی، پینگ پنگ و ...  با هدف ایجاد شور و نشاط در بین دانش آموزان در زنگ های تفریح برگزار شده و در نهایت تیم های برتر جوایزی دریافت خواهند کرد.  اردوهای ورزشی از قبیل کارتینگ، پینت بال، بولینگ و .... در باشگاه انقلاب و مجموعه ورزشی آزادی برگزار می شود.

به منظور تقویت بنیه علمی دانش آموزان و آشنایی هر چه بیشتر با مشاغل مختلف، اردوهای علمی در کارخانجات مختلف برگزار می شود. از جمله، شرکت نفت، ایران خودرو، آی سودا، کارخانه چوب و ...

اردوهای برون استانی با هدف آموزش مشارکت و همکاری، آشنایی دانش آموزان با فرهنگ های مختلف و آثار تاریخی کشور و تاریخ ایران، برای هر پایه به صورت جداگانه و مجزا اردو برگزار می شود.  پایه هفتم به استان یزد رفته و در آنجا با آثار تاریخی و صنایع دستی این استان آشنا می شوند.  پایه هشتم به استان اصفهان رفته و در آنجا با آثار تاریخی و صنایع دستی این استان آشنا می شوند.  پایه نهم به جزیره قشم رفته و در آنجا با آثار تاریخی، فرهنگ و رسوم مردم آن خطّه و ... آشنا می شوند. اردوهای برون استانی معمولاً بین ۳ تا ۵ روز برگزار می گردد. اردوهای درون شهری یک روزه در داخل شهر و مراکز تفریحی و ورزشی، مانند پارک ارم، کارتینگ آزادی، بولینگ باشگاه انقلاب، استخر و سالن ورزشی، کوهنوردی و بازدید از موزه ها و کاخ های تاریخی و ... انجام می شود.

نزدیک ایام امتحانات به صورت مقطعی اردوهای یک یا دو روزه مطالعاتی برای دانش آموزان ترتیب داده خواهد شد که برنامه ریزی آن به عهده معلم کلاس و مدیر پایه خواهد بود.

در مناسبت های مختلف با برگزاری محیطی شاد و مفرح برای دانش آموزان فراهم می گردد. از جمله مراسم افتتاحیه سال تحصیلی روز بازگشایی مدرسه در سالن آمفی تئاتر. مراسم میلاد نبی مکرم اسلام، مراسم جشن نیمه شعبان، مولودی ولادت حضرت زهرا (س) برگزار می گردد.  دهه ی محرم هر روز صبح زیارت عاشورا و سخنرانی به صرف صبحانه در نمازخانه مدرسه برگزار می گردد و روز هشتم محرم مراسم سینه زنی برگزار می گردد.  هفته ای یک روز قبل از شروع کلاس های درس، زیارت عاشورا در نمازخانه مدرسه به صرف صبحانه برگزار می شود و دانش آموزان علاقمند می توانند در این مراسم شرکت نمایند.  هر روز ظهر، یک زنگ به مدت ۲۰ تا ۳۰ دقیقه به نماز اختصاص داده شده است که علاقمندان در این برنامه شرکت می نمایند.

برگزاری نمایشگاه کتاب در هفته کتاب که از ناشرین معتبر کشور مانند قدیانی و بنفشه دعوت شده و در پیلوت این نمایشگاه تشکیل شده و دانش آموزان علاقمند در آن شرکت خواهند نمود.

در سطح مدرسه مسابقات مختلفی به مناسبت های مختلف برگزار می شود که علاقمندان می توانند در این مسابقات شرکت نمایند. از جمله مسابقه فرهنگ عاشورا، دلاوران کربلا، عکاسی و ...

در مراسم صبحگاه قاری و مترجم از بین دانش آموزان مستعد انتخاب شده و هر روز صبح قرآن با ترجمه تلاوت می گردد. متن های قرآن انتخابی بوده و آیات متناسب با دانش آموزان و بیشتر آیات اخلاقی مد نظر می باشد.

در این نمایشگاه که هر ساله هفته آخر اسفند برگزار می شود، دانش آموزان علاقمند می توانند کتاب های دست دوم خود را به معرض نمایش گذاشته و با یکدیگر معاوضه نموده یا به فروش برسانند.

هر سال جلسات آموزش خانواده برای خانواده های محترم با حضور اساتید روانشناسی تشکیل شده که در این جلسات بحث و مشاوره انجام می شود و در خصوص نحوه ی تربیت فرزندان و تعامل با نسل نوجوان بحث و تبادل نظر می شود. برگزاری دوره ها و جلسات متعدد آموزش خانواده در طی سال تحصیلی، با موضوعات مختلف روانشناسی رشد، بهداشت روانی، نحوه برخورد و تعامل با فرزندان، مسائل بلوغ، مسائل ناهنجاری‌های اجتماعی مرتبط با خانواده، خلاقیت، هوش هیجانی، تربیت فرزندان، پیگیری امور درسی فرزندان، مهارت های زندگی، مهارت های تحصیلی، و... انجام می شود. همچنین انجام یک دوره نظرسنجی از اولیای محترم در زمینه فعالیت های مختلف واحد و بررسی آن در سطح مدیریت مجتمع و تعریف اقدامات اصلاحی پیشگیرانه به منظور بهبود مستمر فعالیت ها صورت می پذیرد.

هر ساله در آبان ماه با انتخاب شورای دانش آموزی عده ای از دانش آموزان انتخاب شده و با جلسات هفتگی به بحث و تبادل نظر و ارائه نظرات و انتقادات در جلسات شورا با حضور معاون فرهنگی مدرسه می پردازند.

ارتباط مداوم با دانش آموزان و خانواده های آن ها از طریق سامانه کارسنج برقرار می گردد.

برخی از ویژگی های این سامانه از این قرار اند:

ارائه برنامه کلی مطالعه در طول هفته اخبار پایه ، مشخصات کاربر ، استراتژی مطالعه ، الگوی مطالعه 

ارائه برنامه روزانه مطالعه بر اساس برنامه هفتگی 

ارائه کارنامه درسی و تحلیل آن گزارش نمرات کلاسی ، کوییزها 

ارسال و پیگیری تکالیف امکان ارسال و دریافت پیام

با توجه به اهمیت تغذیه دانش آموزان، از سال های پیش ارائه خدمات ناهار به دانش آموزان متقاضی در سالن بزرگ غذاخوری مجتمع آموزشی رهیار در دستور کار واحد قرار گرفته است. تمامی تلاش ما بر این است که با به خدمت گرفتن آشپزان ماهر، غذای با کیفیت و سالم و در قالب منویی متنوع در اختیار دانش آموزان قرار گیرد. (دانش آموزانی که برای استفاده از خدمات ناهار مجتمع ثبت نام نکرده باشند، خودشان غذا می آورند که غذایشان توسط دستگاه های گرم کننده غذا خوری های مجتمع، گرم شده ودر اختیارشان قرار می گیرد.)

همکاران متوسطه دوره اول رهیار

افتخارآفرینی های دانش آموزان متوسطه دوره اول رهیار

 
فعالیت های متوسطه دوره اول رهیار معرفی واحد متوسطه دوره اول

نظرات


Top